Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

1

Prag Kalesi

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Dünya'nın en büyük kalelerinden biri olan Prag Kalesi zamanında Bohemya Kral'larına ve Kutsal Roma Cermen İmparatorlarına ev sahipliği yapmıştır. Turistlerin Prag'da en çok ziyaret ettiği yer olan kale günümüzde Çek Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılmaktadır. Kalenin ilk kısımlarının yapılması 9. yüzyıla kadar gitmektedir. Günümüzde içerisinde son milenyumun sanat akımlarının önemli örnekleri sergilenmektedir.

2

Karl Köprüsü (Charles Bridge)

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Avrupa'nın en eski köprülerinden olan bu muhteşem yapı Kutsal Roma İmparatoru IV.Karl tarafından yaptırılmıştır, yapımı yaklaşık olarak 43 yıl süren köprünün genişliği 10 metre, uzunluğu 516 metredir. Köprüyü kesinlikle görülmesi gereken yerler listesine sokan asıl özelliği ise üzerinde bulunan heykellerdir.

3

Klementinum ve Ulusal Kütüphane

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Avrupa'daki en eski bina komplekslerinden biri olan Klementinum günümüzde Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir. Bu barok tarzında yapılmış güzel binalar kompleksi, önceleri bir Hristiyanlık tarikatı olan Cizvitlerin okulu iken zamanla kütüphane haline gelmiştir.

4

Aziz Vitus Katedrali

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Aziz Vitüs Katedrali Çek Cumhuriyeti'nin en büyük ve en önemli Katolik Kilisesidir. Günümüzde Prag Başpiskoposunun konutu olan katedral aynı zamanda sayısız Aziz ve Bohemya Kralı'nın mezarlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

5

Prag Ulusal Galerisi

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Prag Ulusal Galerisi Avrupa'daki en önemli sanat koleksiyonlarından birini bünyesinde barındırmaktadır. Koleksiyonun çoğu parçası, 1925 yılında yapılmış Nispeten daha modern bir bina olan Veletrzní Sarayı'nda bulunmaktadır. Sarayın içinde özellikle 19. ve 21.yy'a ait önemli sanat eserlerini görebilirsiniz.

6

Belediye Binası

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Prag Belediye Binası 1900'lü yılların başında etkili olan Art Nouveau akımının şehirdeki en güzel örneklerinden biri sayılır. 1912 yılında yapılmıştır. Bu görkemli belediye binası aynı zamanda Prag'ın en önemli ve en büyük konser mekanlarına da ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde Smetana Hall gibi muhteşem bir konser salonuna sahip bu binayı kesinlikle görüp, gezmelisiniz.

7

Prag Hayvanat Bahçesi

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın en iyi 10 hayvanat bahçesi listesine girebilmeyi başarmış bu park ziyaretçilere kapılarını 1931 yılında açmıştır. 700 tür ve 4800 hayvan bulunan bu parkta nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan bir sürü hayvan türü de vardır.

8

Strahov Manastırı

Prag'da Görülmesi Gereken Yerler

Strahov Manastırı 12.yy öncesine tarihlenen inşası ile Prag'ın en eski ikinci Manastırıdır. Muhteşem kapıları ve kiliseleri ile zaten eksiksiz bir ihtişama sahip bu yapının en büyük özelliği ve değeri ise içerisinde bulunan Barok tarzında döşenmiş iki kütüphanesidir. İçerisinde çok eski zamanlardan el yazmaları bulunan bu kütüphanelerin duvarları da çeşitli sanatçıların eserlerini taşımaktadır

Booking.com