Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

1

Floransa Katedrali

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Çeşitli Şapel ve odalardan oluşan bina, mimarlığını Filippo Brunelleschi'nin üstlendiği dev kubbesi bittikten sonra Rönensans'ın ilk önemli mimarlık eserlerinden biri olmuştur. Yapısı tepeden bakıldığında latin haçına benzemektedir ve haçın kısa kolları 5 küçük şapelin birleşmesinden meydana gelmiştir. Katedralin içerisinde Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo gibi ünlü İtalyan Rönesans sanatçılarının eserleri vardır.

2

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

İçeriden yada dışarıdan neresinden bakılırsa bakılsın bu sekizgen şeklindeki 12.yy yapısı kesinlikle kusursuz bir sanat eseridir. Mermer cephesi , iç kısmındaki komleks mozaik yapısı ve içinde barındırdığı sanat eserleriyle listenizde yukarı sıralarda olmayı kesinlikle hak eden bir yerdir.

3

Uffizi Galerisi

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Uffizi Sarayı, ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonunun sergilendiği, dünyadaki en eski müzelerden biridir. İçerisindeki eserler incelendiğinde 14.yy ve 15.yy İtalyan sanatçıları üzerindeki Bizans etkileri görülebilir ve tabi ki bu sanatçıların Avrupa'daki sanat akımlarına olan etkileri de kolaylıkla anlaşılabilir. "Uffizi" İtalyanca "Ofisler" demektir. Eskiden şehrin yönetim merkezine direkt bağlı olan bu binanın Medici ailesi zamanında ofis binası hizmeti görmesinden gelmektedir.

4

Ponte Vecchio

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Ponte Vecchio belkide Floransa'nın en çok akılda kalan simgelerinden biridir. Adının anlamı "Eski Köprü"dür. Zarif kemerlerinin üzerinde yükselen rengarenk dükkanlarıyla birlikte kesinlikle şehrin en güzel görüntülerinden birini oluşturmaktadır. Üstünde şehrin ünlü kuyumcu dükkanları da bulunan köprünün aslında daha enteresan bir yönü de vardır ki o da yapılış amacıdır. Köprü kurulduğu Arno Nehri'nin iki yakasında bulunan evleriyle iş yerlerini birleştirmek için Medici ailesi özel olarak yaptırılmıştır.

5

San Lorenzo

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Medici ailesi tarafından aile kilisesi ve defin yeri olarak 1419 yılında yapımına başlanmıştır. Bitirildiğinde Floransa'nın en büyük kiliselerinden biri olan yapının, kilise kısmı Brunelleschi'nin sorumluluğundayken şapel kısmı Michelangelo tarafından üstlenilmiştir. Gerçekte bu iki önemli rönesans sanatçısı kilisenin bitirilişini göremeden vefat etmişlerdir buna rağmen kilise ölümünden sonra Brunelleschi'nin planları dahilinde bitirilmiştir.

6

Santa Croce

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Santa Croce, geometrik mermer dolgularla süslü tipik Toskana cephesinin içinde, Floransalı ünlü simaların mozolelerini ve Floransa'daki her tarihi yapı gibi eşsiz sanat eserlerini barındıran bir bazilika. İçerisinde ünlü mimar ve sanatçıların eserleri olduğunu söylemiştik ama özellikle bir eser var ki İtalyan Rönesans'ının en iyi hümanizm örneklerinden ve yaratıcısı Taddeo Gaddi'nin de en iyi eseri, İsa'nın çarmıha gerilişinin resmedildiği Christ Crucified freski.

7

Galleria dell'Accademia

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Michelangelo'nun en bilindik eseri olan Davut Heykeli'nin kopyalarını İtalya'nın her yerinde bulabilirsiniz ama heykelin oriinali bu galeridedir. Ne yazık ki çirkin bir saldırıdan sonra bir cam haznede ziyaretçilerini karşılamak zorunda kalsa da hala sanat severlere ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir. Tabi Davut Heykeli Michelangelo'nun bu galerideki tek yapıtı olmasa da şaheser niteliğinde değerlendirildiği için sanatçının en çok ilgi çeken eseri olmayı başarmış. Onun dışında sanatçının bitiremediği bir çok eserini de görebilmek mümkündür.

8

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

Floransa'da Görülmesi Gereken Yerler

Pitti Sarayı içinde barındırdığı tarih, müze, açık hava galerisi, Medici Sarayı, kraliyet konutları ve İtalya'nın en iyi bahçelerinden biriyle adeta Floransa'nın minyatür bir anlatımı gibidir. Bu kompleksi gezerek ki ,tam anlamıyla gezebilmek için bütün gününüzü vermeniz gerekebilir, Floransa tarihini ve havasını son raddesine kadar içinize çekebilirsiniz. Sarayın arkasında bulunan Boboli Bahçeleri de kesinlikle gezilmeden geri dönülmemesi gereken yerlerden biridir. Bu bahçeler zamanında bir çok ünlü bahçenin yapımı için model alınmıştır ki bunun içinde bahçeleriyle ünlü Versay Sarayı da vardır.

Booking.com