Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

1

Taj Mahal,Agra

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Belki de Hindistan'ın en tanınmış binası olan Tac Mahal, aynı zamanda aşkın nelere kadir olduğunun da canlı bir örneği. İmparator Shah Jahan'ın en gözde karısı olan Mumtaz Mahal'in adını taşıyan bu yapıların en güzel kısmının inşasına 1631 yılında Shah'ın karısının ölümüyle başlandı ve 20 yıl boyunca 20.000 işçinin çalışmasıyla bitirildi. Ve günümüze kadar geldi.

2

Varanasi Kutsal Şehri

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Varanasi Kutsal Şehri Hindular için önemli bir hac merkezidir. İnançlarının en önemli dini simgelerinden biri olan ulu Ganj Nehri'nin hemen yanında bulunan bu eşsiz şehir, M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle, dünyanın en eski ve hala yaşayan şehirlerinden biridir.

3

Harmandir Sahib,Amritsar Altın Tapınağı

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

1577'de Ram Das tarafından kurulan Amritsar, Sih tarihinin ve kültürünün önemli eserlerinden ve tapınaklarından biridir. Buradaki asıl ziyaret edilmesi gereken yer ise , 1604 yılında açılan Harmandir Sahib'dir. Sebebi ise o yıllardan günümüze kadar gelmiş eşsiz altın kaplamasıdır.

4

Jaisalmer Altın Şehri

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Çoğu binasında kullanılan sarı kumtaşı sayesinde altın şehir olarak adlandırılan Jaisalmer, Thar Çölü'nün kum tepeleri arasında yükselen görkemli bir mimari mucizedir. Bir zamanlar stratejik bir karakol olan şehirde görkemli köşkleri ve gizli geçitleri ile kentin üstünde yükselen 12. yüzyıldan kalma , Altın Kale , olarak da bilinen devasa Jaisalmer Kalesi bulunuyor.

5

Yeni Delhi, Kızıl Kale

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Shah Jahan tarafından 1648'de Mugal İmparatorlarının ikametgahı olarak inşa edilmiştir. Yeni Delhi'de bulunan görkemli bir hilal şeklinde şehrin tepesinde yükselen kızıl Kızıl Kale, bu adını yapımında kullanılan kıpkırmızı taşlardan almıştır. En önemli iki kapısı arasında etkileyici Lahor Kapısı (kale'nin ana girişi) ve bir zamanlar imparator tarafından tören alayının giriş ve çıkışı için kullanılan özenle dekore edilmiş Delhi Kapısı yer alıyor. Bu güzel mekanı ziyaret etmenin belki de en ilginç parçası, hediyelik eşyalardan, yiyecek ve içeceklere, mücevheratlardan, ipek kumaş ve elbiselere kadar her şeyi satan 17. yüzyıldan kalma Chatta Chowk Çarşısı'nı gezmektir.

6

Amer Kalesi,Jaipur

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Amer Fort (çoğunlukla "Amber" olarak yazılmıştır), 1592'de Mihrace Man Singh I tarafından bir saray olarak inşa edilmiş ve uzun süredir Jaipur'un başkenti olarak hizmet vermiştir. Yamaçta yukarıya doğru yapılmış olan kaleye, dik bir tırmanışla veya kasabadan gelen servis araçları ile erişilebilir. Ama daha iyisini isterseniz, bir fil gezisi yapmaya ne dersiniz?

7

Goa Plajları

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Deniz tatili arayan turistlerin listelerinden hiç bir zaman eksilmemiş olan Goa Plajları yakın bir zamanda denizaşırı turistler tarafından keşfedilmiştir ve o günden beri de kendisine hayran bıraktırmaya devam etmektedir. 60 km'lik bir kıyı şeridine sahip olan Goa, dünyanın sayılı plajlarına ev sahipliği yapmaktadır ve bu plajların her birinin de kendine özgü bir çekicilikleri vardır.

8

Mahabodhi Tapınağı,Bodhgaya

Hindistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın en kutsal Budist bölgesi olarak kabul edilen Bodhgaya, her yıl binlerce ziyaretçiyi cezbeden bir yerdir. Ayrıca meditasyon yapan ve dua eden binlerce budist rahibe de ev sahipliği yapmaktadır. Burayı hac için ziyaret etmenin odak noktası, Buda'nın Aydınlanma'ya geldiği ve yaşam felsefesini formüle ettiği yerin burası olmasıdır.

Booking.com