Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

1

Kolezyum ve Konstantin Kemeri

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

Eyfel Kulesi nasıl Paris'in sembolüyse, Kolezyum'da Roma'nın siluetini dolduran bir semboldür.Antik Roma'dan günümüze kadar gelen bu oval yapı günümüzde yapılan bir çok spor kompleksinin de (Futbol Stadyumları Vs.) temelini oluşturmaktadır. Yapımına usta bir komutan olan Vespasianus MS 72 yılında başlandı ve Titus döneminde, MS 80 yılında bitirildi. Açılışında bu yana muhteşem oyunlara sahne olmuş bir yapıdır.

2

Vatikan

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

Vatikan Şehri, yarım kilometrekareden daha küçük olan, surlarla çevrili, yüz ölçümüyle dünyanın en küçük bağımsız ülkesidir. Papa tarafından yönetilen bu şehir içerisinde Aziz Petrus bazilikası ve Aziz Petrus Meydanı gibi tarihsel bakımdan kıymetli bir çok eser barındırır.

3

Pantheon

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

Pantheon - Roma antik çağının en iyi korunmuş anıtı - 2000 yıl boyunca neredeyse hiç bozulmamış denebilir. Tabi bir çok değişiklik de geçirmiştir, Papa III. Gregory, yaldızlı bronz kiremitlerini söktürmüştür, Papa Urban VIII bronz çatısını kestirmiş ve Castello Sant'Angelo için ve çeşitli yerlere sunak yapmak adına eritmiştir. Pantheon MS 80'li yıllarda çıkan yangında hasar gördükten sonra tekrar yapılmıştır, ortaya çıkan kiremit işçiliğine bakılırsa Romalıların inşaat işinde ne kadar iyi olduğu anlaşılabilir.

4

Forum

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

Modern şehrin ortasında olan foruma yürüyerek gitmek, iki bin yıllık antik Roma'nın kalbine doğru ilerlemek gibidir. Roma yaşamının ve hükmünün merkezinden sağ kalan şeyler orijinal ihtişamının çok küçük bir bölümünü gösteriyor olsa da, özellikle yüzyıllar boyu bu devletin dünyaya hükmettiğini düşünürsek, ayakta duran ve yıkılan sütunlar, zafer kemerleri ve surlarının kalıntıları hala insanı etkilemektedir. Forum, Roma İmparatorluğu'nun ve batı dünyasının tarihine bir yolculuktur.

5

Aziz John Bazilikası

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

Papa'nın piskoposluk kilisesi için beklediğiniz gibi, Aziz John Bazilikası Roma'nın en etkileyici kiliselerinden biridir. Yüzyıllarca süren değişikliklerden sonra, Konstantin çağından itibaren orijinal halini muhafaza eder. Cephesi ise tam anlamıyla barok bir kaplamadır ve o dönemin güzel bir örneğini teşkil eder.

6

İspanyol Merdivenleri

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

İronik bir şekilde, İspanyol Merdivenleri (Scalinata della Trinità dei Monti) olarak adlandırılan düzensiz merdivenler dizisi Fransız büyükelçisi tarafından yaptırılmıştır ve Fransız kilisesi Trinità dei Monti'ye bizi götürür.

7

Victor Emmanuel II. Anıtı (Vittoriano)

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

İtalyan Birliğinin kurucusu ve İtalya'nın ilk kralı Vittorio Emmanuel II'yi onurlandırmak için yapılan bu anıtın Roma'daki en göz kamaştırıcı anıtlardan biri olduğu su götürmez bir gerçektir.

8

Palatine Tepesi

Roma'da Görülmesi Gereken Yerler

Stratejik olarak Tiber'in 50 metre yukarısında yer alan Palatine Tepesi, Roma'nın en eski yerleşim alanlarından biridir: Cybele Tapınağı'nın önünde bulunan kaya parçaları, M.Ö. dokuzuncu yüzyıla kadar insan faaliyetleri olduğunu bize gösterir. Daha sonradan burası imparatorlar ve büyük aristokrat aileler tarafından imparatorluk saraylarının yapılması için seçilmiştir.

Booking.com